PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38034}

Ja, Klaudiusz

I, Claudius
8,1 5 207
ocen
8,1 10 1 5207
Ja, Klaudiusz
powrót do forum serialu Ja, Klaudiusz

w sumie to teatr telewizji, który nigdy nie nudzi

ocenił(a) serial na 9
major_xx

Ja oglądam po raz pierwszy i bardzo mi się podoba

ocenił(a) serial na 10
czarna_maggie

ja drugi i też ciągle z przyjemnością!

ocenił(a) serial na 10
czarna_maggie

To już Ci tak zostanie, tak jak mnie, pozdrawiam!:)

ocenił(a) serial na 10
major_xx

zgadzam się w pełni!

ocenił(a) serial na 10
Tonybest

Ja też!

ocenił(a) serial na 10
major_xx

Bo jest nieśmiertelny!

ocenił(a) serial na 10
rozwalam_system

Tak jest!

ocenił(a) serial na 8
major_xx

Ten serial to jedna wielka blaga nie mająca nic wspólnego z historią.

ocenił(a) serial na 10
Nick_filmweb

Ma całkiem sporo, na źródłach się jednak opiera, a poza tym to nie dokument, a ogląda się świetnie

ocenił(a) serial na 8
major_xx

Hm, całkiem sporo? Opiera się na źródłach? Nie wiem kto bardziej jarał się haszyszem? lub podobnymi używkami spowalniającymi proces myślowy? Scenarzyści tego poronionego serialu czy może autor literackiego oryginału?

Tak czy owak, nikt, absolutnie nikt nie zwracał się do cesarza Kaliguli per Kaligula, tak jak jest to przedstawione w serialu. Nikt też nie nazywał go tak poza jego plecami. No, chyba, że w dalece zaufanym gronie. Było to bowiem ledwie przezwisko, nadane mu przez żołnierzy z czasów kiedy towarzysząc ojcu nosił dziecięcą wersję munduru legionisty. Z całą pewnością ostatnią rzeczą jakiej pragnął Kaligula było nazywanie go dziecięcą ksywką. No ale to jeszcze nic.

Teraz najważniejsze. Przykład rzekomego trzymania się przez ten serial historycznych źródeł

Kasjusz Cherea był trybunem pretorianów - cesarskiej gwardii. Formacji będącej czymś na kształt dzisiejszej żandarmerii wojskowej czy też policji, w pełni podległej cesarzowi i przez cesarza utworzonej.
I teraz w jednym z odcinków, już po zabójstwie Kaliguli kiedy któryś z pretorianów wyciąga zza zasłony srającego pod siebie ze strachu Klaudiusza i obwołuje go cesarzem (to akurat jest zgodne ze źródłami), na pytanie Klaudiusza, dlaczego zabił Kaligulę? Cherea odpowiada, (to nie żart, w tym serialu naprawdę pada taka kwestia) , że chciał aby przywrócono republikę. (sic). Trybun pretorianów chce przywrócenia republiki. To tak jakby Antoni Maciarewicz zapragnął nagle oddania się pełnej posłudze w zakonie Benedyktynów. Tymczasem powód zabicia Kaliguli był ze strony Chere'i bardzo prozaiczny. Niestety nie mam pojęcia co przyświecało autorom tego pseudo serialowego dziadostwa bo na pewno nie zgodność z historycznymi źródłami.

Do tego dorzucić można absolutnie fałszywie przedstawionego Augusta, zachowującego się dosłownie jak królewski błazen z epoki średniowiecza, siedzącego pod pantoflem swojej żony. Wyjątkowo parszywą charakteryzację sędziwego Klaudiusza i ogólną dalece zaawansowaną teatralność.

Tego serialu nie powinno się oglądać. Należy o nim zapomnieć.

ocenił(a) serial na 10
Nick_filmweb

Nie chodzi o detale! Czy to jest serial dokumentalny? Rozumiesz różnice miedzy fabułą a dokumentem? Czy ten serial opiera się o Żywoty cezarów Swetoniusza czy nie? Tak czy nie? Czy Swetoniusz to nie jest źródło historyczne? Znasz lepsze? Jak chcesz zgodność co do joty to oglądaj Discovery

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones