PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=36318}

Zielona pożywka

Soylent Green
6,7 4 217
ocen
6,7 10 1 4217
6,3 3
oceny krytyków
Zielona pożywka
powrót do forum filmu Zielona pożywka

I co z tego?

ocenił(a) film na 4

Takie własnie słowa gdy zobaczyłem napisy końcowe cisnęły mi się na usta.
Co z tego wszystkiego niby wynika? No dobra, zobaczylismy niefajną wizję przyszłosci, ale dla samej jej oglądania?
Nawet samej przyczyna niefajnosci nie jest pouczająca ani ciekawa. Ot - dużo ludzi, duży problem. I tyle.

Poza tym - sam swiat nie jest ciekawy. Podobaly mi się tam dwie rzeczy - ciężarówki z łychami pacyfikujące tłum rozjuszony, oraz eutanazja. Cała reszta w mojej opinii - co najwyżej przeciętna.

Jak lubie książki SF (filmy już srednio, bo malo powstalo dobrych), tak tutaj rozczarowanie:
4/10

addam23

Ja w tym filmie dostrzegłem jeszcze jedną przyczynę "niefajności", chyba nadrzędną - dewastacja środowiska, oraz to że korporacja produkująca żywność ma faktyczną władzę nad ludzkością. Pod tym względem film jest jak najbardziej proroczy, bo wystarczy zobaczyć jak wygląda rynek ziarna czy mięsa na świecie, by dostrzec w jakim kierunku to zdąża. Film ten pierwszy raz oglądałem naście lat temu. Teraz go sobie odświeżyłem i niestety jego wymowa wcale się nie zdezaktualizowała.

ocenił(a) film na 4
sewhoe

Tyle, że dewastacja srodowiska byla raczej prosta konsekwencja wzrostu liczby ludnosci.

A co z tym rynkiem ziarna?

addam23

Trochę offtop, ale zobacz jak wygląda rynek patentowy w sprawie ziaren soi, kukurydzy etc. Ja mogę sobie tu pisać, ale potraktujesz to pewnie jako anegdotkę. Najlepiej samemu poszukać, jak np. wygląda polityka koncernu Monsanto w sprawie upraw w USA, Canadzie, Indiach itd. Warto prześledzić ich politykę w sprawie rolników. Teraz wbijają się w rynek europejski. Dla mnie ten film kiedyś był straszny, a teraz jest przerażający.

sewhoe

No cóż, to prawda. Temat żywności GMO nie jest poruszany w naszych mediach dlatego wiedza obywateli jest znikoma. Co to jest jakieś GMO ? Amerykański samochód? Wycofywanie naturalnych ziaren, a wprowadzanie genetycznie modyfikowanych, czyli będących własnością koncernów typu Monsanto to żadne s/f to smutna rzeczywistość. Nic nie wyrośnie, jak nie masz odpowiednich nawozów, które aktywują gen wzrostu - najprościej mówiąc.

ocenił(a) film na 4
luow

Więc wydaje się, że problem (jak to bardzo często bywa) leży w prawie patentowym. Narzędzie, które miało chronić maluczkich stało się ich największym przekleństwem.
Już jednak kilku mądrych krajach (np Australia) rozważają poważnie nawet całkowitą rezygnacje z ochrony patentowej.
Może i jest to przesadą, ale taka np skrócenie czasu ochrony praw autorskich do np 5-6 lat, już prezentuje się duuużo lepiej.

addam23

gimbusy powinny miec osobne forum (pod nazwą ŚMIECI) na swoje mundrosci.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones