PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11314}

Udręka i ekstaza

The Agony and the Ecstasy
7,2 427
ocen
7,2 10 1 427
Udręka i ekstaza
powrót do forum filmu Udręka i ekstaza

swietna ksiazka !!!

ocenił(a) film na 8

powiem szczerze, ze filmu nie ogladalam (chyba), ale czytalam ksiazke-jest swietna-polcam goraco !!!!!
a film przydaloby siekupic w jakims sklepie, tylko, ze nie widze propozycji...szkoda...

luna_12

Książka jest słaba, a film jeszcze gorszy, tylko Rex Harrison jako Julisz II "il terribile" ratuje film, a Charlton się zbyt nadyma. Nieco sfałszowany obraz wielkiego Michelangelo.

Rochefort

książka jest świetna ! a film jest z fragmentu książki więc nie oddaje w pełni klimatu ale można zobaczyć, nie jest wcale taki zły

luna_12

To co zrobił Michał Anioł, tj. raczej nierealne. Dla mnie freski w kaplicy wykonali kosmici.

ocenił(a) film na 9
luna_12

Zgadzam się książka rewelacyjna, Irving Stone w świetnej formie :D Film dobrze oddaje klimat książki i to mnie niezmiernie ucieszyło (świetny Heston!). Jest uparty Michał, Julek papież - żołnierz, starcie charakterów i skrajnego, wręcz fanatycznego uporu, w tle Wenecja Medyceuszy i Rzym. Do tego pięknie ukazany kontrast pomiędzy Michałem a gładkolicym Rafaelem - ten pierwszy tytan ciężkiej pracy jadł czarny chleb i zasypiał tak jak stał - w butach i z pyłem marmurowym we włosach, ten drugi w otoczeniu pochlebców, kochanków i kochanek, odkarmiony, rumiany, wychuchany i wygłaskany, lizał te swoje malowidełka w ciepełku przy muzyce i winku :D Ale jest tu przede wszystkim klimat tamtych niespokojnych czasów w skali globalnej, cud kaplicy Sykstyńskiej ... a w skali mikro poczucie ogromnego niespełnienia - Michał wiedział, że swojego dzieła nigdy nie ukończy, co z tego! nikt nie dał mu szansy by poświęcić się pracy w ukochanym marmurze....

Świetna książka, jedno co lekko dokucza, to że Michał Anioł był 100% homoseksualistą i nikomu by czapka z głowy nie spadła, gdyby powiedzieć to bardziej wprost, a nie katować wątek platonicznych miłości, choć autor dość zgrabnie z tematu wybrnął, zostawiając spore pole do domysłów. Niestety film sprawę położył poprzez nacisk na wątek damsko-męski, mało przekonująco to wypadło (człowiek pełen namiętności, zachwycony pięknem ciała w związku godnym impotenta ..? nieeee... to się nie broni) i odebrało tej relacji subtelności.

ocenił(a) film na 9
ethi

*Wenecja Medyceuszy, uops, miała być Florencja :P

luna_12

ma ktoś może napisy do filmu?

luna_12

Potwierdzam wartość książki. Bardzo dobra! I Polecam ją wszystkim.

użytkownik usunięty
luna_12

Chciałbym obejrzeć ten film, jednak w internecie jest tylko w oryginale, za to książka jest arcyciekawa, polecam obejrzeć dokument BBC ,,Boski Michał Anioł'' , wiele faktów w nim jest żywcem wzięte z książki.

luna_12

Książka wspaniała, filmu nie widziałam. Polecam przeczytać ,,Potępienie Paganiniego".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones