PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10716}

Syndykat zbrodni

The Parallax View
7,0 1 410
ocen
7,0 10 1 1410
7,2 5
ocen krytyków
Syndykat zbrodni
powrót do forum filmu Syndykat zbrodni

Środkowa część trylogii Pakuli (rozpoczętej przez "Klute", zamkniętej przez "Wszystkich ludzi prezydenta"), będąca jednocześnie, przynajmniej w moim odczuciu, odsłoną najlepszą. "Syndykat zbrodni" to czystej wody political fiction, utrzymane do tego w głęboko hitchcockowskim duchu. Znajdziemy tu ogromną dawkę napięcia, wiele scen odznacza się suspensem, którego nie powstydziłby się sam Mistrz.
Pakula udowadnia tu, że swój fach zna od podszewki: na "Parallaxie" mozna się wręcz uczyć, jak opowiadać obrazem, a tym samym manipulować odczuciami widza. Montażowa zbitka prezentowana w trakcie "testu" tytułowej organizacji to prawdziwe cudeńko, którym można się zachwycać całkiem niezależnie od reszty obrazu. No i mamy jeszcze Warrena Beatty'ego w jednej z jego najlepszych ról - fragment z dowcipem w barze cofałem z dobre cztery razy i za każdym doprowadzał mnie wręcz do łez ("That's hell of a joke, Gale..."). Jedyny zgrzyt następuje dopiero na koniec, przy okazji tzw. "epilogu": strasznie to łopatologiczne i dzisiaj prezentuje się po prostu archaicznie, psując nieco efekt, jaki wywołuje właściwy finał. Mimo wszystko jednak - kawał pełnokrwistego dreszczowca, gotów uczynić z największego realisty zwolennika teorii spiskowych.

ocenił(a) film na 8
Caligula

Cała trójka filmów, o których wspomniałeś zasługuje na najwyższe noty, i choć zgadzam się z tym, że Syndykat jest chyba najlepiej zrealizowanym spośród całej trójki, to ja jednak wolę Wszystkich ludzi prezydenta, przede wszystkim dlatego, że tam (zresztą podobnie jak w Klute) mamy do czynienia z dwójką głównych bohaterów, a to w tego rodzaju filmach, gdzie czasami ciężko się połapać o co chodzi, zawsze świetnie się sprawdza (tutaj jeszcze przychodza mi na myśl, raport pelikana Pakuli i 3 dni kondora). I to jest właśnie to czego mi tutaj zabrakło.

ocenił(a) film na 7
paula12esp

Aktorstwo w Wszyscy ludzie prezydenta oraz Klute jest wyraźnie lepsze niż w Syndykacie i
to jest największy minus środkowej części trylogii.

ocenił(a) film na 8
Caligula

Zgadzam się, to wideo w teście Parallax jest wyśmienite. Ogólnie zakończenia można było się domyślić już od połowy, ale to nieistotne. Podobało mi się, obejrzę dwa pozostałe filmy, dzięki za dobrą promocję :)

użytkownik usunięty
Caligula

Obrazkowe pranie mózgu jest zaskakująco aktualnym przekazem. Film też się nie zestarzał. Ostatnio wracam do tych staroci z przyjemnością.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones