PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30964}
6,7 677
ocen
6,7 10 1 677
5,5 4
oceny krytyków
Fedora
powrót do forum filmu Fedora

Przedostatni film Billiego Wildera przypomina trochę jeden z jego najgłośniejszych
obrazów – „Bulwar zachodzącego słońca”. Mamy tu Williama Holdena i podstarzałą
gwiazdę kina. Daleko „Fedorze” do wspomnianego dzieła, ale mimo to jest filmem godnym
uwagi.

Niezależny producent Barry „Duch” Detweiler przybywa na Korfu aby odnaleźć Fedorę,
niegdyś wielką gwiazdę Hollywood, by zaproponować jej rolę w filmie. Okazuje się
jednak, że gwiazda mieszka na małej wysepce, gdzie jest izolowana od świata przez
swojego chirurga, hrabinę i jej służącą.
Fabuła jest ciekawa i oryginalna, wymierzona w smutne strony gwiazdorstwa i godzenie
się z przemijaniem. Po godzenie następuje zaskakujący zwrot akcji, przy czym i
wymowa filmu schodzi trochę na inne tory.
Obsada w większości przypadków wypada bardzo dobrze, lokacje są śliczne, ogólnie
jest ciekawie. Są też i wady. ”Fedora” to nietypowy obraz w dorobku Wildera, twórcy,
którego filmy cechowała „hollywoodzkość”, dążenie do perfekcji, bezbłędność. W
omawianym filmie, kręconym po za studiem, w Europie, klasyczny hollywoodzki szlif,
staroświecki melodramatyzm, popada w konflikt z nowszymi trendami w kinie, z czym nie
zawsze radzi sobie reżyser. W wyniku tego „Fedora” choć mnie ciekawiła, to jednak nie
przekonała mnie do końca. Obok świetnych scen i momentów typowego Wilderowskiego
poczucia humoru, zaskakujących zwrotów akcji i w sumie nie głupiej wymowy,
pojawiają się nieudane, kiczowate sceny nastawione na wzruszanie widza.

To najsłabszy film Widlera, z jakim miałem przyjemność, ale nie znaczy to wcale, że jest
zły. To dobry, ciekawy film, choć nie udał się tak, jak powinien.

ocenił(a) film na 7
kangur_msc_CM

Brawo kangur, jak zwykle trafiony wybór repertuaru, dla mnie wizyta w kinie na fedorze to sentymentalna podróż do czasów kiedy katowałem wszystkie stare filmy w telewizji , to powrót do starych dobrych filmów hollywoodzkich , hołd dla kina i całego sytemu gwiazd bo z jednej strony reżyser to wyśmiewa, szydzi (nieszczęśliwa Fedora i jej obsesja młodości) a z drugiej wielbi się w kiczowatych ujęciach i przerysowanym aktorstwie, mi tym razem zabrakło świetniej roli która poprowadził ten film takiej Glorii Swanson (no omówmy się Marthe Keller w roli Fedory choć przyzwoita to jednak nie to samo ) ale magia starego kina duch Grety Garbo i Marelne Dietrich pozostaje

mr_vengeance

Film jest świetny, niestety ocenia się go przez pryzmat reżysera. Jak na poziom WIldera to przeciętny film.
Błędem było przede wszystkim straszliwe pocięcie czasu obecnego i retrospekcji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones